Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Mesire Yerleri

Eldivan/ Bülbül Pınarı Mesire Yeri: İl merkezine 23, ilçe merkezine 5 km mesafede, ormanlık alanda yer alan mesire yerine asfalt bir yolla ulaşılmaktadır. Alanın içerisinde çam; meşe; dere kenarlarında söğüt ve az miktarda da fındık, kavak, yabani erik ve alıç türleri bulunmaktadır. Geniş bir alana yayılmış olan mesire yerinde masa-bank tipinde oturma yerleri, ocaklıklar, çeşmeler, umumi tuvaletler, büfe, yağmur barınağı, seyir terası ve kulesi, otopark, çocuk parkı, örme taş üzerine yapılmış ahşap köprü ve bungalov tipinde bir dinlenme evi bulunmaktadır. İlçede, Bülbül Pınarı Mesire Yeri'nin dışında Karadere ve Saray Göletleri, çevrelerindeki  orman varlığı, çeşme ve su kaynakları ile  piknik ye kamp yapmaya elverişli alanlardır. 

Eldivan Bülbül Pınarı Mesire1.png


Ilgaz/ Kırkpınar Yaylası Mesire Alanı:
Yaylaya, Çankırı-Kastamonu karayolunun 60. kilometresinden batıya ayrılan 10 kilometrelik asfalt bir yolla ulaşılmaktadır. Yayla Çankırı iline 70, Ilgaz ilçesine 20 km mesafededir. Ilgaz ilçesi sınırları içerisinde yer alan yayla 1650 m rakıma sahiptir.Çevre köylere ait yayla evleri bulunan Kırkpınar Yaylasında yaklaşık 55000 m² lik alana sahip bir de gölet yeralmaktadır.Çevresi sarıçam, karaçam, göknar ağaçlarıyla ve çayırlarla çevrili olan yayla, kolay ulaşımı, nefis manzarası, temiz havası ve bol su kaynaklarıyla günübirlik ziyaretçilerin dışında atlı ve yaya yürüyüş, manzara seyri, kamping, karavan, fotoğrafçılık, dağ yürüyüşü yapmak isteyenler için oldukça caziptir.

Kırkpınar Yaylası Ilgaz.jpg


Derbent Şehitliği ve Mesire Yeri:
Ilgaz'a 24,  Çankırı'ya 74 km. mesafede yer alan mesire yeri Ilgaz-Kastamonu Devlet Karayolu kenarındadır. 5 hektarlık alana sahip olan mesire yerinde 12 oda 42 yatak kapasiteli bir motel yer almakta, kış sporu yapmak isteyenlerin yanısıra  özel arabalarıyla seyahat edenlerce kısa süreli dinlenmeler için de tercih edilmektedir. Masabank türü oturma yerleri, ocaklıklar,  çeşme­leri ve tuvaleti mevcuttur. Sarıçam, karaçam ve köknar ağaçlarıyla kaplı olan mesire yerinde elektrik ve telefon imkanları da mevcuttur.

Derbent Şehitliği ve Mesire Alanı1.jpg

Ilgaz/ Osman Gölü: Çankırı iline 80, Ilgaz ilçesine 26 km mesafede ormanlık alanda yer almaktadır.Yolu orman yoludur. Alanda Osman Gölü denilen ufak bir göl bulunmaktadır. Yaz aylarında hayvan otlatma ve yaylacılık yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak göknar ve az miktarda da sarıçam ağaçları ve çayırlarla kaplıdır.Doğa manzarası, temiz havası ve kuş sesleri ile günübirlik ziyaretçilerin dışında yaya yürüyüş, manzara seyri, kamping, fotoğrafçılık, dağ yürüyüşü yapmak isteyenler için oldukça caziptir. 

Ilgaz Osman Gölü.jpg

Korgun/Alpsarı Göleti Rekreasyon Alanı: Çankırı il merkezine 22, Korgun ilçe merkezine 10 km mesafede bulunan Alpsarı Göleti yaklaşık 227000 m² lik alana sahiptir.Alanın topoğrafik yapısı ve bu yapıyla bütünleşen bitki örtüsünün güzelliği nedeniyle halkın ilgi duyduğu önemli bir mesire yeridir. Çevre düzenlemesi  İl Özel İdaresince yapılan alanda restoran, masabanklar, perguleler, yürüyüş yolları, yapay çim saha, kondisyon aletleri bulunmakta, ziyaretçiler gölette deniz bisikletleri ve teknelerle gezi yapabilmektedirler.

Korgun Alpsarı Göleti Rekreasyon Alanı.jpg

Karaören Göleti (Şabanözü) :Şabanözü ilçesine 6, Şabanözü-Orta karayoluna 2 km mesafede bulunan göletin çevresi çam ve meşe ağaçlarıyla çevrilidir. Oluşturduğu doğal güzellik nedeniyle mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Karaören Göleti Şabanözü.jpg