Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bayramören

  BAYRAMÖREN
   

  1990 yılında ilçe olan Bayramören’in Çankırı'ya mesafesi 117 km.dir. İlçe merkezi Çankırı'nın kuzeybatısındadır. İlçenin kuzeyinde Kastamonu’ya bağlı Araç ilçesi, doğusunda Kurşunlu, güneyinde Kurşunlu ve Atkaracalar ile batısında Çerkeş ve Karabük'e bağlı Ovacık ilçeleri bulunmaktadır. 334 Km² yüzölçümü olan ilçede hızlı bir göç hareketi yaşanmaktadır. Halkın büyük bir çoğunluğunun köylerde yaşadığı Bayramören ilçesi, ağırlıklı olarak İstanbul ve Ankara'ya göç vermektedir.

  Bayramören, yeşil coğrafyası ile birçok turizm türü için oldukça elverişlidir. 2011 Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonasının gerçekleştirildiği ilçe yamaç paraşütü alanında uluslararası bir üne sahiptir. İlçede ekoturizm ve termal turizm potansiyeli de oldukça yüksek olup; ilgili turizm dallarına uygun özel konaklama tesisi yatırımlarının teşvik edilmesi gerekmektedir.

 

  YAMAÇ PARAŞÜTÜ

  Çankırı Havacılık Kulübü ve ÇANHAVK’ın teknik sorumluluğunda Valiliğimiz ve ilgili kaymakamlık ve Belediyelerin de katkılarıyla; 21-24 Ağustos 2008 tarihlerinde Bayramören Yamaç Paraşüt Yarışması ve Festivali, 12-16 Ağustos 2009 tarihlerinde Dünya Kupası Hazırlık Yarışması ve Türkiye Şampiyonası finalleri, 29 Haziran - 04 Temmuz 2010 tarihlerinde Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Ön Ayağı (Word Cup Selection Tour) ve Türkiye Şampiyonası, 23-30 Temmuz 2011 tarihlerinde Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonasının bir ayağı 01-07.2013 tarihlerinde XC Uluslararası Yamaç Paraşütü Mesafe Yarışmaları düzenlenmiştir. 
Ayrıca yamaç paraşütüne ilgi duyan pilotlar özellikle yaz döneminde gruplar halinde ilçemize gelerek ferdi uçuşlar yapmaktadır. Söz konusu uçuşlarda 239 km. uçan bir pilotumuz Türkiye rekorunu da kırmıştır.

     
  BAYRAMÖREN KÖPRÜSÜ

  Bayramören Köprüsü İlçenin dışında Melan Çayı üzerinde kuruludur. İki gözlü, ayakları kesme taştan, diğer kısımları ahşaptandır. Üzerinden yayalar geçebilecek genişlikte inşa edilmiştir. Kesme taş ayaklar üzerine kalasların bindirilmesi suretiyle farklı bir mimari tarzı vardır. Köprü, alaturka kiremit kaplı çatı ile örtülerek korunmuştur. Yapılış tarihi bilinmemekle birlikte 100-150 yıllık olabileceği tahmin edilmektedir.