Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ilgaz

 

   ILGAZ

   1888 yılında belediye olan Ilgaz, Osmanlı imparatorluğu döneminde Çankırı merkeze bağlı bir nahiye idi. Eski ismi Koçhisar olan Ilgaz da göç veren ilçelerdendir. Ilgaz'ın kuzey ve doğusu Kastamonu, güneyi Çankırı merkez, Yapraklı ve Korgun, batısı ise Kurşunlu ilçeleriyle çevrilidir. 784 km2'lik bir yüzölçümü olan ilçenin Çankırı'ya olan uzaklığı İse 51 kilometredir.

   Ilgaz Dağları, Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağ kütlesidir.  Kastamonu-Çankırı yolunun 1.775 m’lik bir geçitle aştığı Ilgaz Dağı, doğu-kuzeydoğu, batı-kuzey batı doğrultusunda 50 km uzunluğunda oval bir kütle oluşturur. En yüksek zirvesi Büyükhacet tepesi 2587 m, ikinci zirvesi Küçükhacet tepesi ise 2546 m yüksekliktedir. Ilgaz Dağı, zengin bitki örtüsünün meydana getirdiği eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Ankara-Çankırı-Kastamonu Devlet Karayolu ile Ankara’ya 200 km, Ilgaz ilçe merkezine ise 25 km uzaklıktadır. 

 

   KADIN ÇAYIRI TABİAT PARKI

   Yılın altı ayında karlarla kaplı olan Ilgaz Dağları, kış sporları imkânlarına da sahiptir. Ilgaz Dağı, kış sporları ve turizmi bakımından son dönemlerde önemini artmıştır. Yapılan tesisler ve oteller konaklama imkânlarıyla birlikte kayakçılar için mekanik tesisler ve pistler mevcuttur. Başta Ankara olmak üzere çevre illerden gelenlere hizmet vermektedir.

   Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinde 422 hektar alana sahip birbirinden farklı aktivitelerin yapılabileceği Çankırı'nın özel alanlarından biridir. Tabiat parkında: Zipline (kaytel), yürüyüş patikaları, piknik alanları, kamelyalar, seyir terasları, çadırlı kamp alanları, açık alan spor aktiviteleri, yağmur barınakları ve seyir kuleleri, kır kahvesi, çeşmeler, köprüler, kütük evler (bungalov) ve oyun alanları mevcuttur.