Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tuz Mağarası

Merkez İlçeye 19 km. mesafede bulunan ve halen özel sektör tarafından tuz üretimi yapılmakta olan  mağarada üretimi tamamlanmış galerilerin turizme kazandırılması amacıyla  Valiliğimizce “Çankırı Kaya Tuzu Mağarasının Turizme Kazandırılması Projesi” hazırlanmıştır.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’na (KUZKA) teklif edilen  proje destek almaya hak kazanarak  İl Özel İdaresi tarafından ihalesi gerçekleştirilmiştir.

Yapımı halen devam etmekte olan proje çerçevesinde; mağarada heykel ve rölyeflerin yer alacağı galeriler, Yaran Kültürü Tanıtım Galerisi, Restoran, Kafeterya, Çok Amaçlı Toplantı Salonu, Çocuk Oyun Alanı, Fosil Müzesi, Mescit, Mağara içi Işık Efekt sistemleri,  Dekoratif Tuz Havuzu, Spor Aktivite Alanıile  astım, bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisine yönelik  Tuz Terapi Odaları yapılacak, böylelikle  mağara sağlık turizmi açısından önemli bir mekan haline getirilecektir.

2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından kaya tuzundan üretilen heykellerle, 2012 yılında Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi&TÜRKSOY ve Çankırı Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde kaya tuzundan birebir ölçüde üretilen Orhun Abideleri mağarada sergilenmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda mağarada Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Eski Dekanı Prof. Hüsamettin KOÇAN tarafından “Tuz Tadı” isimli bir Resim Sergisi açılmış, Piyano Sanatçısı Tuluyhan UĞURLU tarafından Piyano Resitali verilmiş, Ahilik Kültürü Haftası çerçevesinde Yaran Gösterileri gerçekleştirilmiştir.

Karayolları Genel Müdürlüğünce “Turistik Yol Ağı”na dahil edilerek 6 km.lik bölümü de asfalt haline getirilen yol ile, mağaraya ulaşım  konforlu bir  hal almıştır.


Tuz Mağarası (2).jpg

cankiri_cankiri_tuz_magrasi_yaz_gunduz_09.jpg

cankiri_cankiri_tuz_magrasi_yaz_gunduz_07.jpg